Google-konkurrent havde 30 millioner søgninger i januar

Blekko vokser - men kan de få rigtig tag i brugerne?

Artikel top billede

Den lille søgemaskine Blekko, der har et dedikeret mål om at rense søgninger for spam, havde i januar 30 millioner søgninger.

Tallet er mildest talt svært at sætte i perspektiv til noget. Google har milliarder af søgninger om måneden. Ikke desto mindre viser det, at Blekko bliver brugt rundt omkring - at nogle rent faktisk prøver det af.

Spørgsmålet handler naturligvis om, hvorvidt Google forbliver den helt store globale søgemaskinemastodont, eller om Google simpelthen gør det bedst.

Google har valgt en hardcore algoritme-baseret tjeneste. Blekko har valgt et alternativ. De gør det muligt at bruge slashtags, som er en form for emnesøgning. Med den kan man indtaste eksempelvis /food og så få vist sider, som handler om netop mad. Man kan også vælge /date for at få vist søgeresultater i kronologisk rækkefølge. Det er meningen, at brugerne selv skal tildele slashtags til søgeresultater. Ens slashtag kan man enten holde private eller dele med andre.

Siden lanceringen i november har brugerne skabt 110.000 slashtags.

Det er også muligt at sige, at et site er et spam-site, og så vil sitet ikke dukke op i ens søgeresultater igen.

Blekko har desuden valgt at udelukke specifikke sites fra søgemaskinen. Deres motto er: "Slash the web", og de har decideret valgt at skære 20 store indholdsportaler helt ud af søgemaskinens indeks - så brugerne aldrig får dem at se. Det er eksempelvis Ehow.com, der drives af det succesfulde Demand Media. Ehow og Demand Media tjener millioner på at betale folk småpenge for at lave korte tekster eller instruktioner, som til sammen danner et kommercielt alternativ til Wikipedia. Men siderne er i dårlig kvalitet, kritiserer Blekko.

Spørgsmålet er, om Blekkos alternative vej er så god, at de formår at få flere end 30 millioner søgninger om måneden. TechCrunch-blogger Alexia Tsotsis mener, at søgemaskinen har en fremtid. De personlig slashtags er svære at vænne sig til, siger hun, men en del af verdens søgebrugere vil begynde at bruge dem, tror hun.

Alexia Tsotsis peger desuden på, at Blekko har tiltrukket 134 millioner kroner i investerings-kapital, hvilket skulle være nok til at holde firmaet i live i noget tid endnu. Pengene kommer fra angel investors og skuespilleren Ashton Kutcher.

Men mange er kritiske over for, om det er muligt at sidde i en garage og skabe en Google-konkurrent. I sidste uge sagde venture-investoren Peter Thiel, som tidligt investerede i Facebook, ved en konference i San Fransisco, at han ikke tør satse på søgemaskiner. De er for dyre at udvikle, sagde han ifølge V3.co.uk

"Søgning er en klassisk, naturlig monopol-forretning. Det er svært at skabe et teknologisk gennembrud," sagde Peter Thiel.

Han anser Microsoft for at være det eneste firma, der har ressourcer til at skabe en reel konkurrent til Google.

Direktør og medstifter hos Blekko,  Rich Skrenta, er uenig i, at det er for dyrt at skabe søgemaskiner. Blekko har blot brugt 28 millioner kroner på deres hardware, oplyser han.

"Blekko har vist, at du kan bygge en søgemaskine med investeringer og hjerner," hævder Rich Skrenta.

Nedenfor sammenligner en søgemaskine-analytiker Google og Blekkos søgeresultater.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S