Danfoss: TDC løber fra ansvaret

Ifølge Danfoss løber TDC fra ansvaret, når TDC afviser at tilbagebetale for meget opkrævet leje til hundredevis af virksomheder og kommuner.

Danfoss mener, at TDC løber fra ansvaret over for tidligere og nuværende kunder, når TDC i kølvandet på sidste uges højesteretsdom afviser at tilbagebetale den leje, som selskabet har opkrævet uretmæssigt.

»Hvis man som TDC har lavet en klokkeklar fejl, så mener jeg, at man har en pligt til forretningsmæssigt uden videre at rette op på fejlen. Derfor burde TDC af sig selv gå ud og udbetale erstatning til de involverede virksomheder,« siger Kenneth Egelund Schmidt, der er vicedirektør i Danfoss IT, ifølge Jyllands posten.

En højesteretsdom tilsagde i sidste uge TDC at tilbagebetale en million kroner til Novo Nordisk for at have opkrævet for meget for leje af TDC's telefonnet.

Baggrunden er, at TDC brød loven ved i 17 måneder i 1998 og 1999 at opkræve 15 procent for meget fra kommuner og virksomheder, som lejede sig ind på TDC's telefonnet.

TDC vil betale, hvad selskabet skylder Novo Nordisk, men der er ingen planer om at følge op med tilbagebetaling til alle de andre, der har lidt under TDC's ulovlige praksis. Og det er altså ifølge Danfoss slet ikke godt nok.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS