Er der problemer med alu iMac?

En række brugere oplever mystiske systemcrashes med den nye alu iMac.

På internettet er der i en række fora nye iMac-ejere med frustrationer. Angiveligt skulle det være fordi, deres nye alu iMac har et underligt problem: de fryser.

Der er ingen sammenhæng som sådan mellem programmer og systemcrash, der i visse tilfælde også kun fryser dele af maskinen. En reboot af systemet afhjælper fejlen indtil den igen sker.

På Apples eget supportforum er der flere trådemed frusterede iMac-brugere.

Ifølge vore oplysninger er Apples supportere klar over problemet, som måske skyldes ATI-grafikkortet. En opdatering af netop grafikdrivere blev udsendt i september, men har ikke løst problemet forlyder det. Derimod lader det til at den opdatering har forværret problemet for nogle brugere.

Har du oplevet systemcrashes med din alu iMac, vil vi meget gerne høre fra dig. Lav et indlæg i forum ved at kommentere denne nyhed nedenfor.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere