Skat spiller poker på nettet

Medarbejdere hos Skat skal spille poker på nettet for skatteydernes penge for at afsløre danskere, som glemmer at betale skat af gevinsterne.

Det anslås at op mod 200.000 danskere regelmæssigt spiller poker på nettet og mange af gevinsterne forsvinder sporløst, selvom de er skattepligtige. Det får nu Skat til at starte en usædvanlig aktion, hvor medarbejderne skal spille poker for skatteydernes penge for at finde betalingsstrømmenes ofte uransagelige veje, skriver Jyllands-Posten.

Gevinster fra EU-baserede pokerspil er skattefrie i Danmark, mens der skal betales skat af gevinster fra sites andre steder i verden. Det gælder blandt andet verdens største pokersite, PokerStar. Og det er på de store sites, at der ofte kan hentes store milliongevinster. En spiller fra Brøndby Strand vandt forleden førstepræmien på 1,7 mio. kr. i en amerikansk turnering.

»Vores arbejde består bl.a. i at undersøge den skov af betalingsformidlere, der er opstået på nettet med det formål at formidle alternative betalinger,« siger Carsten Grøngaard, afdelingsleder i Skat, til Jyllands-Posten.

Skat har mistanke om, at nogle spillere forsøger at styre gevinsterne udenom de danske myndigheder og ind på bankkonti i f.eks. Schweiz. Det anslås at op mod 200 danskere har gjort netpoker til deres levebrød med gennemsnitlige gevinster på op til 100.000 kr. om måneden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo