DR overrasket over podcasting-succes

Det er blevet et hit at hente radioprogrammer til MP3-afspilleren hos DR. I de første 14 dage har DR registreret 64.000 downloads.

Danmarks Radio er overrasket over interessen for det såkaldte »podcasting«, som giver mulighed for at hente radioprogrammer til MP3-afspilleren. DR lancerede som den første danske radiostation den nye service for 14 dage siden, og i mellemtiden er der registreret næsten 64.000 downloads. Der er betydelig flere, end DR havde forventet.

»Friheden til selv at bestemme, hvad man vil høre hvornår, giver radiolytningen en helt ny dimension. Vi har længe vidst at muligheden ville komme med digitaliseringen, men det er først nu, vi ser, hvor stor interessen er hos lytterne. Der er tale om et helt nyt gennembrud for radiomediet. Hvor man før var afhængig af frekvenser, sendetider og programoversigter kan man nu få programmerne lige ned i lommen,« siger DRs radiodirektør Leif Lønsmann.

Indtil videre er det kun muligt at få P1's taleprogrammer overført til MP3-afspilleren. Det mest populære program er Orientering, der står for 25 pct. af alle downloads, og derefter kommer programmer som P1 Morgen, P1 Debat og Koplevs Krydsfelt.

»Det er lytterne, der betaler for programmerne. Derfor skal de være tilgængelige for så mange som muligt så let som muligt. Både af demokratiske og kulturpolitiske grunde. Podcasting er simpelthen kulturpolitik i lommeformat,« siger Leif Lønsmann.

Ifølge tal fra Brancheforeningen for Forbrugerelektronik er det hver femte dansker, som bor i en hussstand med en eller flere MP3-afspillere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S