Ravenholm overtager den danske distribution af FileMaker

Det bliver fremover billigere at købe FileMakers databaseprodukter i Danmark. Ravenholm Computing, som overtager distributionen af FileMaker, reducerer priserne ned med op til 15 procent.

Ravenholm Computing har pr. 1. november 2003 overtaget distributionen af databaseproduktet FileMaker. Det betyder, at Ravenholm Computing fremover skal sælge FileMakers fulde produktlinie til forhandlere og slutkunder. Og kunderne kan se frem til økonomiske fordele ved det nye samarbejde.

»På grund af en velfungerende og effektiv distributionsmodel er vi er i stand til at tilbyde kunderne priser, som er 10-15 procent lavere end før,« siger Leif Carlsen, som er nordisk indkøbsdirektør i Ravenholm Computing.

Ravenholm Computing vil også øge indsatsen over for de såkaldte FileMaker Solutions Alliance-partnere, ved blandt andet at skabe tættere bånd mellem forhandlerne og partnerne således, at slutkunderne kan trække på udviklernes ekspertise, hvis de ønsker bistand til udvikling eller tilretning af databaser.

FileMaker henvender sig til små og mellemstore virksomheder, som har behov for at få forskellige former for informationer organiseret på systematisk vis - eksempelvis kundekartoteker, pro-duktkataloger, kartoteker over anlægsaktiver og lignende.

Et kundekartotek kan sættes op i FileMaker på få minutter, og har man et eksisterende datagrundlag i form af eksempelvis et Excel-ark, kan disse oplysninger importeres ind i det nye kundekartotek.

SSA Trading fortsætter som distributør indtil deres kontrakt udløber ved årsskiftet. Derefter tager Ravenholm over som enedistributør.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere