Mens både virksomheder og private forbrugere efterhånden køber flest bærbare computere holder det offentlige stadig fast i de gamle stationære maskiner. Hele 57 procent af de nyindkøbte computere i det offentlige i 2009 var stationære computere. Til sammenligning var kun 37 procent af erhvervslivets nye computere i 2009 stationære, mens tallet er nede på 15 procent for private forbrugere.
Det fortæller Center for Energibesparelser, som henviser til at bærbare og tynde klienter bruger helt ned til 75 pct. mindre energi end stationære. Så det offentlige kan spare mange penge på elregningen ved at udskifte de stationære computere.
I 2009 blev der solgt i alt 116.000 computere til det offentlige, heraf altså 57 procent stationære computere.
Interviews med indkøbere og it-ansvarlige i det offentlige peger på, at det offentliges forkærlighed for stationære computere blandt andet skyldes, at der ikke er behov for bærbare computere til en stor del af de administrative opgaver, hvor medarbejdere ikke har brug for at tage arbejdet med sig hjem. Dertil kommer, at de bærbare er dyrere i anskaffelse.
Ifølge Center for Energibesparelser bliver det derfor snarere de tynde klienter end de bærbare, der kommer til at fortrænge de stationære maskiner i det offentlige.
”Det afgørende er at få realiseret det store potentiale for elbesparelser på computere i det offentlige. Heldigvis står mulighederne i kø. Både bærbare computere og tynde klienter indfrier besparelserne. Hvis de tynde klienter er bedst til at dække behovet på offentlige arbejdspladser, så er det en glimrende mulighed med mange fordele – herunder store elbesparelser, især hvis man allerede har en velfungerende terminalserver”, siger projektleder Anders Hjort Jensen.
En tynd klient er en simpel computer, der kun fungerer, når det er tilsluttet en server. Alle programmer og filer ligger og afvikles på serverne. Normalt er der 15-25 computere tilknyttet pr. server.
Typisk bruger en tynd klient ikke over 10-20 watt i tændt tilstand når den ikke er i brug, hvor stationære computere nemt kan bruge 50-60 watt. Derfor kan man spare en del ved at skifte fra stationære computere til tynde klienter. Til gengæld har en tynd klient cirka det samme elforbrug som en energieffektiv bærbar computer, så der kan ikke spares ved at skifte fra bærbare.
Besparelsen ved at skifte fra stationære computere til tynde klientnetværk afhænger af, om der i forvejen findes en terminalserver. Mange steder er netværket bygget op, så de stationære computere i princippet fungerer på samme måde som tynde klienter. Hvis der skal installeres en terminalserver, afhænger elbesparelsen også af, hvor effektiv terminalserveren er.
Organisationer, der allerede har en terminalserver, kan spare omkring 60 – 80 procent ved at skifte til tynde klienter på grund af forskellen i elforbrug mellem stationære computere og tynde klienter, konstateres det. Hvis der først skal installeres en terminalserver, er besparelsen noget mindre.