Steve Jobs vil afskaffe digital musik-beskyttelse

Apple-chef Steve Jobs opfordrer de største pladeselskaber til at tillade salg af musik uden copyright-beskyttelse. Endnu har ingen af pladselskaberne reageret på Jobs' udspil.

Det var ikke lutter sød musik i pladeselskabernes øre, da Apple-chef Steve Jobs luftede sine tanker om musik uden copyright i et åbent online-brev.

Men noget tyder på at pladeselskaberne helst ser, at Jobs musikalske tanker ikke bliver realiseret.

Tre af de største pladeselskaber, Universel Music, Warner Music og Sony BMG Music, har ikke ønsket at kommentere Steve Jobs udspil, der onsdag kom frem i et åbent online-brev med titlen »tanker om musik«.

I brevet opfordrede han de store pladeselskaber til at tillade salg af musik online uden copyright-beskyttelse. En beskyttelse som i dag sikres via en såkaldt DRM-kode.

Kritikere af DRM-kodningen har tidligere peget på at den digitale beskyttelse i højere grad tvinger købere til at bruge iPod.

Derfor har flere europæiske lande anlagt monopolsager mod Apple. Landende vil have, at Apple giver andre selskaber licens på sit system for at sikre en rimeligere konkurrence, som det hedder i anklagerne.

Men det krav fejer Jobs væk med henvisning til, at et licenssystem er for sårbart, og at der er en risiko for, at koden til systemet bliver lækket og i løbet få minutter risikerer at være spredt over internettet.

Du kan læse Steve Jobs indlæg her

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job