Rekordstort sammenbrud i Dankort-systemet

En softwareopdatering skabte her til morgen Dankort-systemets største sammenbrud nogensinde. Systemet var ude af drift i over seks timer, men nu virker det igen.

Dankort-systemet brød sammen klokken tre i nat. Det var den kvartalmæssige softwareopdatering, som denne gang fik Dankort-systemet til at bryde helt sammen. Sammenbruddet blev først løst klokken ni her til morgen. Dermed er det danmarkshistoriens største Dankort-sammenbrud i følge PBS.

»Vi er kede af de problemer, som det har skabt for folk i morgentimerne. Nu er vi dog utrolig glade for, at det hele fungerer igen,« siger Pernille Kylling, der er kommunikationschef i PBS.

Sammenbruddet skabte blandt andet køer ved tankstationer landet over. Folk var vrede over, at de ikke kunne tanke benzin, med mindre de havde kontanter på sig.

Den normale nødprocedure hos PBS virkede ikke korrekt, efter at fejlen opstod i nat. Det betød, at PBS af sikkerhedsmæssige grunde måtte gennemgå samtlige databaser for at sikre en korrekt status inden en ny opstart af Dankort-systemet.

Denne gennemgang skal sikre, at en uforudset databasefejl ved opstart ikke giver nye problemer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car