En ny analyse af storage-markedet fra Freeman Reports forudsiger at det samlede lagerbehov vil vokse med 49 procent om året frem til 2007. Tape repræsenterer stadig langt den største del af storage-markedet, og det kan ses på listen over de fem største leverandører, som alle har deres styrke inden for tape-produkter.
StorageTek repræsenterer 36 procent af markedet, mens IBM og Adic har henholdsvis 16 og 15 pct. Overland har en markedsandel på 10 pct., mens Quantum ligger som nummer fem med 9 pct. Tallene er baseret på, hvor mange data der er arkiveret på udstyr fra de forskellige producenter.
»Data på tape svarer til 90 pct. af de samlede datamængder i verden, resten består af disk og optiske medier. Vi taler om petabyte (1.000.000 gigabyte) på tape. På disk taler man stadig om gigabyte og terabyte (1.000 gigabyte). Tapemediets meget høje lagringskapacitet og lave pris er stadig meget billigere end selv de billigste disksystemer,« siger Tony Franck, der er produktansvarlig hos StorageTek Danmark.
Det anslås at den samlede installerede storage-kapacitet i verden ligger på 15,28 exabyte eller 15,28 milliarder gigabyte.