Skat lover at lukke DNS-sikkerhedshul

Mere end en måned efter afsløringen af det måske mest alvorlige sikkerhedshul nogensinde i nettets adressesystem er Skats servere stadig sårbare. Men Skat lover, at hullet bliver lukket nu.

I går kunne ComON fortælle at Skats servere på skat.dk og tastselv.dk er sårbare overfor DNS-misbrug. Det meget omtalte DNS-sikkerhedshul, der første gang blev offentlig kendt i starten af juli, er endnu ikke blevet patchet på Skats servere. Der er tale om et meget alvorligt sikkerhedshul, som gennem det såkaldte »cache poisoning« kan gøre det muligt at plante falske data på DNS-serveren og dermed viderelede brugerne til en forkert side - selvom man har tastet den korrekte webadresse som f.eks. skat.dk.

Skat bekræfter nu overfor ComON, at sikkerheds-opdateringen, der blev frigivet i begyndelsen af sidste måned, endnu ikke er installeret på DNS-serverne. Efter de seneste dages omtale af DNS-sikkerhedshullet har Skat nu besluttet at installere opdateringen hurtigere end oprindeligt planlagt.

»Vi havde planlagt at patche i næste uge. Men i lyset af de seneste oplysninger om trusselsniveauet, der er kommet frem, har vi besluttet at gøre det allerede i morgen,« siger Johni Mandrup Jensen, der er ansvarlig for drift og leverandørkontakt hos Skat.

Det er it-virksomheden CSC, der står for driften af Skats hjemmeside, som er et af de mest besøgte offentlige danske websteder. Alene i år har 850.000 netbrugere indsendt oplysninger til selvangivelsen gennem Tastselv.dk.

»I første omgang vurderede vi ikke trusselsniveauet fra dette sikkerhedshul til at være så højt. Derfor valgte vi at prioritere andre opdateringer i stedet. Det vil altid være en vurdering af, hvor mange ressourcer der skal bruges på et konkret sikkerhedsproblem. Men vi går ikke på kompromis med sikkerheden på noget tidspunkt, og vi har aldrig haft et sikkerhedsbrist på skat.dk,« siger Johni Mandrup Jensen.

Det var den amerikanske sikkerhedsekspert Dan Kaminsky, der opdagede sårbarheden i nettets adressesystem i starten af året. Han valgte at hemmeligholde sikkerhedshullet og tog kontakt til leverandørerne, som gik sammen om at udsende patches til deres software i begyndelsen af juli.

Og selv på dette tidspunkt, hvor offentligheden for første gang fik kendskab til problemet, ville Dan Kaminsky stadig ikke røbe de tekniske detaljer, som kunne misbruges til at angribe sårbare servere. Det skete først under et foredrag på en sikkerhedskonference i Las Vegas i sidste uge. Dan Kaminsky mente, at én måned ville være tilstrækkelig tid til, at virksomheder og myndigheder kunne nå at installere opdateringen.

Men det er stadig langt fra alle, der har installeret DNS-patchen. Foruden Skat.dk gælder det også Jobnet.dk, som alle danske jobsøgende der modtager dagpenge fra en a-kasse skal besøge mindst én gang om ugen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS