Hidtil største danske spambøde

Forbrugerombudsmanden har vundet en principiel retssag om uønskede elektroniske reklamer.

Telefirmaet Aircom skal betale en bøde på 400.000 kr. for at sende uønskede reklamer via fax. Det fastslog Sø- og Handelsretten onsdag formiddag i en principiel sag anlagt af Forbrugerombudsmanden, skriver Ritzaus Bureau.

Bøden er den hidtil største i en dansk sag om uønskede elektroniske reklamer, også kaldet spam.

Aircom har sendt mellem 7.650 og 15.300 uønskede telefax-henvendelser til mindre virksomheder.

Forbrugerombudsmanden forsøgte allerede for et år siden at få firmaet til at stoppe sin ulovlige markedsføring, men uden held, og det har været medvirkende til at øge bødens størrelse.

I den første danske spamsag blev firmaet Fonn Danmark dømt til at betale en bøde på 15.000 kr. i maj sidste år. Fonn Danmark blev dømt for at have sendt 156 uønskede reklame-mails.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere