Færre vælger IT-uddannelser

På to år er antallet af ansøgere til danske IT-uddannelser halveret.

Den stigende arbejdsløshed inden for IT-sektoren får nu mange unge til at fravælge IT-uddannelser. De seneste tal fra Undervisningsministeriet og Videnskabsministeriet viser at antallet af ansøgere til både datamatiker- og multimediedesigner-uddannelsen er halveret på to år.

IT-fagforeningen Prosa er bekymret over optagetallene og frygter at IT-branchen om to-tre år kan komme til at mangle kvalificeret arbejdskraft.

»Det er meget uheldigt, at antallet af nyuddannede svinger så voldsomt, som det har været tilfældet i de sidste 5 år. Vi står idag med en katastrofal høj arbejdsløshed blandt nyuddannede, samtidigt med at vi kan forudse en mangel i en ikke ret fjern fremtid,« siger faglig sekretær Mads Kellermann.

Han mener at det er vigtigt at tilbyde de ledige muligheder for at vedligeholde og udbygge de kompetencer, de har opnået igennem videreuddannelse, så de både menneskeligt og fagligt kan udvikle sig.

»Noget positivt kan der komme ud af situationen. Den ledige kapacitet på edb-skolerne bør nu bruges til at efter- og videreuddanne de ledige datamatikere og multimediedesignere, som der i øjeblikket er alt for mange af,« siger Mads Kellermann.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere