Microsoft skærper usb-sikkerhed i Windows

Microsoft foretager nu en vigtig ændring i alle aktuelle Windows-versioner for at blokere for skadelige programmer på usb-enheder.

I kølvandet på Conficker-ormen, som blandt andet har spredt sig på usb-hukommelsesnøgler, har Microsoft foretaget en vigtig ændring i Autorun- og Autoplay-funktionerne i Windows. Autorun sørger for, at programmer på cd-rom, dvd eller andre flytbare medier startes automatisk. I praksis sker der det, at Auturon søger efter filen autorun.inf i mediets rodfolder, som fortæller hvilket program der skal startes.

Autoplay er en anden, relateret funktion, som også læser autorun.inf filen og åbner et dialogvindue med forskellige valgmuligheder. Her kan man f.eks. vælge at åbne en folder eller starte det program, der er specificeret i Autorun.inf.

Nu har Microsoft besluttet at deaktivere Autorun-funktionen i Autoplay-dialogvinduet for alle flytbare ikke-optiske medier. Hvis man lægger en cd-rom eller dvd i drevet vil man ikke se nogen ændring. Men hvis der er tale om en usb-hukommelsesenhed, så vil der ikke længere være nogen mulighed for at starte Autorun-programmet i dialogboksen.

Det skal forhindre, at brugerne snydes til at starte et skadeligt program på et virus-inficeret flytbart medie.

Denne ændring bliver i første omgang implementeret i det kommende Windows 7 og der kommer også en opdatering til Windows XP og Windows Vista, som frakobler Autorun.

I denne blog findes en udførlig teknisk beskrivelse af ændringerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland