Forudsigelig konkurs i Zitech

Det er blevet sværere at tjene penge på at være pc-bygger i Danmark. IDC-analytiker er ikke overrasket over Zitechs nedtur.

Mens Zitech for ti år siden var en større spiller på det danske computer-marked, formåede producenten ikke at følge udviklingen, da kunderne begyndte at efterspørge bærbare computere i stedet for stationære. Det siger senioranalytiker i analysevirksomheden IDC, Anders Elbak.

»Zitech konkurs var forventet. Salgsmæssigt har de mistet markedsandele i længere tid,« siger Anders Elbak.

Han sammenligner Zitech med andre danske pc-byggere som Datagrossisten, der måtte opgive en tilværelse som selvstændige producenter af pc'er. To virksomheder, der stadig bygger egne produkter, Amitech og Zepto holder dog ved, om end de kæmper med underskud. Problemerne skyldes især, at kunderne syntes, at det i dag er blevet nemmere at handle computere.

»Pc'ere er blevet en standardvare, og kunderne er ikke længere lige så interesseret i specifikationerne, men køber i stedet hyldevarer fra de store spillere som HP og Dell,« siger Anders Elbak.

»Når de store spillere kan sende millioner af computere ud på markedet, er der kommet et stort prispres på computere. Derfor er det ikke overraskende, at Zitech gik konkurs.

Blandt de andre danske pc-producenter fik Amitech i sit seneste årsregnskab et underskud på seks millioner kroner, mens Inter-Data kun reddede sig fra et underskud ved at sælge en produktionsejendom. I sidste måned meddelte Zepto, at de regner med at komme med et minus på syv millioner kroner i år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S