ComputerCity spammer kunder

En fejl hos den nordiske elektronikforhandler ComputerCity betød lørdag, at modtagere af firmaets nyhedsbrev fik tilsendt flere hundrede spammails.

Elektronikforhandleren ComputerCity blotlagde lørdag mailadresser på en stor del af sine nyhedsbrevs-modtagere. Det medførte, at modtagere af lørdagens nyhedsmail fik tilsendt flere hundrede spammails.

De mange spammails skyldtes, at alle de personer, der svarede enten manuelt eller via autosvar på nyhedsbrevet, sendte deres svar til samtlige modtagere af nyhedsbrevet. Dermed fik de både blotlagt deres mailadresser og spammede samtidig de øvrige modtagere.

»Det var en beklagelig fejl, men fejlen er nu rettet, og det vil ikke ske igen,« siger ComputerCitys preeseansvarlige, Sara Widman, til ComON.

Flere ComON-læsere har været urolige for, om der skulle have været virus med ComputerCitys spammails, men det afkræfter Sara Widman over for ComON. Hun understreger, at folk ikke har grund til bekymring.

Det er i strid med den danske persondatalovgivning at blotlægge personoplysninger - herunder mailadresser. Det er dog tvivlsomt, om Datatilsynet vil gå ind i sagen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse