Internet Explorer 7 får »tabbed browsing«

I et indlæg på Microsofts officielle Internet Explorer-blog lover Internet Explorers produktchef, at der vil være de såkaldte »tabs« i den næste version af browseren.

Firefox har dem. Opera har dem. Mozilla-browseren har dem. Og andre alternativer til Internet Explorer har dem. Hidtil har Microsofts browser ikke haft dem, men det skal ændres nu. Der er tale om de såkaldte »tabs«, hvor brugeren kan have flere hjemmesider åbne på en gang i forskellige faneblade i ét browservindue.

Andre browsere har haft denne funktion i mange år, mens Microsoft først nu vil implementere funktionen i deres browser.

»Nogle folk har spurgt, hvorfor vi ikke inkluderede tabs i Internet Explorer før,« skriver Internet Explorers produktchef Dean Hachamovitch på Microsofts officielle Internet Explorer-blog.

»Til at starte med havde vi nogle bekymringer omkring kompleksiteten og konsekvensen. Vil det forvirre brugerne mere end det vil gavne dem? Er det forvirrende, at Internet Explorer har tabs, mens andre kernedele af Windows, for eksempel Media Player og Windows-layoutet, ikke har dem? Jeg synes, vi tog den forkerte beslutning dér, og at vi tager den rette nu,« skriver han.

»Tabbed browsing« som fænomenet kaldes, vil få sin Internet Explorer-debut i beta-versionen af version 7, som Microsoft indtil videre har planlagt til at være klar til sommer. Til at starte med, vil browserfanebladene dog kun fungere relativt simpelt.

»Tabbed browsing i den kommende Internet Explorer 7-beta er ret elementær. Men man kan forvente yderligere brugerfunktionalitet efter beta-udgaven,« skriver Dean Hachamovitch.

Han skriver desuden, at man hos Microsoft glæder sig til at få feedback på fanebladsfunktionen i betaen, således at den også fungerer med diverse tilføjelsesprogrammer til Internet Explorer.

Allerede nu findes der tilføjelsesprogrammer fra tredjepart, som kan tilføje de eftertragtede faneblade til Microsofts browser.

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S