Hvem er manden i browseren?

Fra phishing til pharming til "manden i Browseren." Det er navnet på en ny form for datakriminalitet, der bliver yderligere specifik, mere skjult og kræver mere sofistikeret kildekode.

Manden i browseren er betegnelsen på en ny form for datakriminalitet.

Teknikken minder om traditionel phishing, hvor forbrydere opsætter falske hjemmesider og derved opsnapper informationer.

Med "Manden i browseren" går forbryderne dog et skridt videre. I stedet for at sætte falske hjemmesider op, downloader internetbrugere trojanere, der installerer en fil på computeren.

Filen ligger så inaktiv, indtil internetbrugeren selv etablerer kontakt til for eksempel netbanken. Fluks aktiveres filen og sætter en forbindelse op til en FTP-server, der opsnapper alle vigtige informationerne. De er så klar til at blive misbrugt af it-kriminelle fra hele verden.

Hele processen er skjult, deraf betegnelsen "Manden i browseren".

»Der er nærmest en, der sidder og kigger dig over skulderen,« fortæller Michael Dahl, der er it-sikkerhedsfirmaet F-Secures danske mand.

Teknikken er dog hverken ny eller ukendt i Danmark, forklarer Michael Dahl, der er F-Secures danske mand. Alligevel er teknikken værd at nævne, da den hiver it-forbryderne op på et nyt niveau.

»Selve teknologien er ikke ny og banebrydende, men vi ser, at den i højere grad tager til i forhold til de andre teknologier som phishing og pharming. Det er en mere kompleks kode, og det viser, at hackerne bliver dygtigere,« vurderer Michael Dahl.

Derudover bliver den nye teknologi konstant mere specifik. Programmerne målrettes mod specifikke huller i for eksempel amerikanske netbankers sårbarheder, og derefter bruger forbryderne i højere grad målrettet spam til at få folk til at downloade den skadelige fil. Det kan være ved at narre mailbrugere til at tro, at en spam-mail er fra en bekendt.

Derudover volder det problemer, at forbryderne skjuler virus bedre end tidligere.

»Med de her koder er filerne som udgangspunkt ikke skadelige, men bliver først skadelige, når man for eksempel går ind på danske banks hjemmeside,« fortæller Michael Dahl.

Det betyder, at sikkerhedsfirmaerne i højere grad skal til at vurdere filer ud fra deres adfærd i stedet for ud fra, om den er skadelig. For eksempel bliver en fil mistænkelig, hvis den ikke bliver brugt.

Michael Dahl kan ikke give en præcis forklaring på, hvorfor der endnu ikke er set eksempler på "Manden i browseren" i Danmark endnu. Det kan dog enten skyldes en højere dansk bank-sikkerhed, eller at markedet er mindre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere