Nyt kabel åbner for kølige serverparker på Grønland

Et nyt superkabel på 1,9 terabit/s skal forbinde Europa med Nordamerika via Island og Grønland. Der spekuleres allerede i mulighederne for at anlægge store datacentre på indlandsisen, hvor køleudgifterne kan blive minimale.

Grønland er på vej til at blive forbundet med omverdenen med en ny fiberforbindelse, der kan vende op og ned på landets it-infrastruktur.

Et meget stort fiberkabel på i alt 4.600 kilometers længe er ved at blive gravet ned på havbunden på en strækning fra New Foundland over Nuuk til Island og Færøerne, hvorfra der skal skabes forbindelse til London og København.

Kablet giver en hastighed på op til 1,9 terabit/s hvilket svarer til næsten en fordobling af den eksisterende kabelforbindelse mellem Europa og USA.

Søkablet, som Tele Greenland er ved at sænke ned i det iskolde vand i disse dage, vil ifølge Berlingske give Grønland en lang række nye muligheder på it- og tele-området.

Blandt andet spekuleres der allerede nu i, hvad den enorme kapacitet vil kunne udnyttes til i nye forretningsmodeller.

En af dem er at tænke den store netkapacitet ind i sammenhæng med det, som for mange it-installationer er den vigtigste ressource: kulde.

"På nuværende tidspunkt er det meste jo spekulativt. Men det er meningsfuldt at forestille sig, at vi kan sælge ledig kapacitet til andre interessenter," siger Brian Buus Pedersen, der er administrerende direktør i Tele Greenland til Berlingske Business.

Han fortæller videre, at man overvejer, om ikke nye store datacentre kan anlægges på øen, nu hvor netkapaciteren bliver så rigelig. Ideen med at lægge datacentre på Grønland er naturligvis at spare på den elregning, der normalt skulle betale for køling.

Grønlænderne kan også se frem til flere nye tjenester indenfor sundhedssektoren, hvor det er oplagt at overkomme de enorme afstande med avancerede telemetri-ydelser. Hidtil har grønlænderne i internetsammenhæng måttet klare sig med satellit-forbindelser på godt og vel 200 mbit til deling mellem alle øens beboere.

Mere om Tele Greenlands nye netforbindelse kan læses i et særnummer af selskabets blad, derfindes http://www.tele.gl/NR/rdonlyres/7810BFA0-A8A8-433F-B01B-EC89AF911704/0/tema_online08_dk_low.pdf " target="blank">her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere