GTA IV kunne ikke løfte konsol-salget

Microsoft og Sony havde uden tvivl håbet på, at GTA IV's rekordsættende salgssucces ville øge salget af spillekonsoller. Det er imidlertid ikke tilfældet, hvis man retter blikket imod det amerikanske marked.

Reasearch-huset NPD Group kunne sent torsdag aften offentliggøre spilindustriens salgstal inden for konsoller og de dertilhørende spil. Ikke overraskende var GTA IV, der blev frigivet den 29. april, det mest sælgende konsolspil i maj måned med 871.000 solgte eksemplarer til Xbox 360 og 443.000 til PS3.

Salget af selve konsollerne er dog ikke blevet løftet af den store interesse for det nye GTA-spil. I løbet af maj solgte Microsoft 187.000 eksemplarer af Xbox 360, men Sony solgte 209.000 eksemplarer af PS3. Til sammenligning solgte Nintendo 675.000 Wii-konsoller, hvilket er mere end de to konkurrenter sammenlagt formåede at sælge. GTA IV kan vel og mærke ikke spilles på en Wii.

»GTA IV's fortsatte succes har ikke resulteret i det helt store hardware salg for PS3 og Xbox 360. Men måske vil vi se et løft til juni på grund af Fars Dag og de studerendes afsluttende eksamener,« siger siger NPD-analytiker, Anita Frazier.

Konsol-industrien kan indtil videre prale af en omsætning på 6,6 milliarder dollars - det vil sige 32 milliarder danske kroner - på det samlede salg af hardware, software og diverse tilbehør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S