Taber Microsoft dokument-krigen?

Flertal i Folketinget vil fravælge Microsofts dokumentstandard OOXML. Helge Sander udskyder en endelig afgørelse.

Regeringen er kommet i mindretal på det omstridte spørgsmål om hvilke dokumentstandarder, det offentlige Danmark skal lægge sig fast på.

Socialdemokraternes it-ordfører Yildiz Akdogan pegede sammen med de øvrige oppositionspartier samt Dansk Folkeparti på Open Document Format (ODF) standarden. Den løsning ville betyde, at Microsoft reelt har tabt den tre år lange dokumentkrig.

Parterne pegede videre på den begrænsede OXML Strict, men vil vente med en endelig afgørelse til sendere, når dette format engang er "vokset op."

”IT og Telestyrelsen siger jo, at OXML Strict ikke kan anvendes som standard, så det, de (oppositionen, red) reelt gør, er kun at vælge ODF,” siger Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen.

Men trods oppositionens flertal nægter videnskabsminister Helge Sander at acceptere beslutningen. I stedet for en afgørelse på dokumentkrigen er der derfor kommet endnu en udsættelse. Videnskabsministeren vil nemlig sende en afgørelse til behandling i finansministeriet.
Han mener nemlig, at ODF bliver for dyrt.

Videnskabsministeren henviser i en pressemeddelelse til kommunerne, som er bekymrede for omkostningerne ved den løsning som folketingsflertallet pegede på i dag.

”Kommunernes Landsforening har således taget forbehold for omkostningerne ved på kort sigt at vælge én dokumentstandard,” hedder det i meldingen fra Helge Sander.

Dermed bliver det langtrukne spørgsmål om ODF kontra OOXML endnu engang endvevendt, men nu fra en ny vinkel.

”Nu skal finanslovens parter, altså regeringen og DF, tage en snak om det her,” siger Michael Aastrup Jensen.

Ved at gøre valget af dokumentstandarder til et finanspolitisk spørgsmål har Helge Sander effektivt sendt bolden til hjørnespark og købt sig selv en tænkepause. Det meget åbne spørgsmål er nemlig, om regeringen virkeligt vil sætte liv og lemmer ind på at kæmpe for Microsofts format.

Videnskabsministeren kan dog også pleje et vagt håb om, at han måske kan overtale Socialdemokraternes nyudnævnte it-ordfører Yildiz Akdogan til at skifte holdning.

Hun fik på et gruppemøde i Socialdemokraterne i dag mandat til at pege på ODF-OOXML-strict-løsningen (i modsætning til den brede løsning hvor både ODF og den fulde OOXML blev valgt).

Da ComON spørger hende, om hun vil lytte til flere økonomiske argumenter fra Sander, svarer hun, at hun altid er åben overfor nye informationer.
”Men det er ikke nok bare at slynge ud at det koster noget. Jeg efterlyser konkrete cases, og konkrete tal fra de kommuner, der har indført det her (ODF,red),” lyder det fra Yildiz Akdogan.

Dokumentkrigen er hendes første sag som it-ordfører, og hun har haft travlt med at læse op på stoffet i den langstrakte sag.

”Debatten har fokuseret for meget på teknikken og for lidt på det jordnære plan. Det har nok været religionskrig for nogen, men for mig er det et spørgsmål at at sikre konkurrencen,” siger hun til ComON.

En lidt mere uforsonlig holdning finder man hos SF:

»Der er nu to muligheder: Vi bliver enige - eller vi går i salen,« siger partiets it-ordfører Hanne Agersnap til Version 2.

Sander selv er meget lidt begejstret for situationen:

”Debatten om åbne standarder er for alvor blevet en slagmark for it-lobbyister fra alle lejre, hvor flere af Folketingets normalt økonomisk ansvarlige partier tilsidesætter klare anbefalinger især det uafhængige ekspertudvalg, som de enkelte partier selv har udpeget repræsentanter til,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

ComON ville gerne have haft en kommentar fra Microsofts talsmand i dokumentkrigen, Jasper Hedegaard Bojsen, der er teknologidirektør i Microsoft Danmark.

Da afgørelsen fra it-udvalget indløb ud på aftenen havde han dog ikke mulighed for at tale i telefon. Bojsen var nemlig gået i biografen. Filmen, han var inde og se, hed såmænd ”Luftkastellet der blev sprængt”.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job