Flere unge vil studere naturvidenskab og teknik

Nye tal viser at antallet af ansøgninger til universiteterne er steget med 6,5 procent i forhold til sidste år. Interessen for naturvidenskab og teknik er stigende.

Videnskabsministeriet melder om en stigning i antallet af ansøgninger til universiteterne - især når det gælder uddannelser inden for naturvidenskab og teknik. Stakken med førsteprioritets-ansøgere er vokset med 6,5 procent fra 24.000 sidste år til 26.000 i år.

»Antallet af ansøgere til naturvidenskab og teknik stiger igen i år, blandt andet har DTU pæn fremgang. Også sundhedsvidenskab går frem. Og så har de humanistiske fag næsten vundet det tabte tilbage i forhold til sidste år. Jeg er overbevist om, at de mange tilsagn om, at humaniora fremover er langt mere optaget af de studerendes jobmuligheder, har givet de unge mere mod på et fagområde, som ellers har døjet med høje ledighedstal,« siger videnskabsminister Helge Sander.

Blandt dem som har en markant fremgang er Roskilde Universitetscenter (RUC), hvor ansøgertallet er øget med mere end en fjerdedel efter sidste års tilbagegang.

»RUC har tidligere tiltrukket unge, kinesiske studerende, og universitetet er også aktivt involveret i den nye region Sjællands vækst- og innovationsdrøftelser, så flere unge fra regionen har måske også fået øje for universitetets uddannelsestilbud,« siger Helge Sander.

Mens antallet af førsteprioritets-ansøgere er steget er den samlede søgning gennem den koordinerede tilmelding mindre end sidste år.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks