It-branchen regner med flere jobs

Beskæftigelsen i it-erhvervet vil stige i 2005. Sådan lyder meldingen fra IT-Brancheforeningen.

I de sidste fire år er beskæftigelsen i it-branchen faldet med 15.000 til omkring 90.000 arbejdspladser, men de mange nedlagte jobs har også en positiv side - it-virksomhederne har igen fået sorte tal på bundlinien. Det fortæller IT-Brancheforeningens formand Jakob Lyngsø.

»Nedskæringerne er slået igennem på den måde, at virksomhederne er begyndt at tjene penge igen. It-branchen har faktisk ikke tjent penge i 2002 og 2003, men nu er udviklingen vendt,« siger Jakob Lyngsø til ComON.

Hos Dansk Industris it-branchefællesskab ITEK har man ingen forventning om, at antallet af arbejdspladser i erhvervet vil stige i det indeværende år.

Men hos IT-Brancheforeningen er meldingen en anden. Jakob Lyngsø er sikker på, at antallet af ansatte i it-branchen er højere end 90.000 når året er omme.

»Der er ingen tvivl om, at når vi kommer ud af 2005, vil der være flere jobs i vores erhverv,« siger Jakob Lyngsø.

Han erkender dog samtidig, at outsourcing-bølgen medfører at mange jobs flyttes fra andre erhverv, efterhånden som it-virksomheder overtager driften af systemer hos banker og andre selskaber. Derfor betyder jobvækst i it-branchen ikke nødvendigvis, at der er rent faktisk skabt nye arbejdspladser i det store samfundsøkonomiske perspektiv.

Men Jakob Lyngsø mener under alle omstændigheder, at der stadig er et stort vækstpotentiale i branchen i takt med den teknologiske udvikling, som skaber behov for nye produkter og løsninger.

»Vi kan se, at omkring 100.000 virksomheder slet ikke har forholdt sig til muligheden for at markedsføre sine produkter på internet endnu, og der er selvfølgelig et stort potentiale,« siger Jakob Lyngsø.

De kommende sammenlægninger af kommuner ventes også at skabe øget beskæftigelse i branchen.

Jakob Lyngsø fortæller at foreningen bruger mindre tid og ressourcer end tidligere på at hjælpe konkurstruede medlemmer - endnu et tegn på, at der går bedre for branchen - og sidste år havde ITB en medlemsvækst på 25 procent.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job