Den seneste rapport fra Aberdeen Group tegner det hidtil mest dystre billede af virusudbredelsen på nettet. Aberdeen Group mener at man skal lede længe for at finde en internet-opkoblet computer, som ikke er inficeret med skjult kode.
"Næsten alle internet-udbydere, mange firmanetværk og de fleste private pc'er" indeholder aktiv kode som kan bruges til "elektronisk spionage, spam, datatyveri, cyberkriminalitet ..." skriver rapportens forfatter, Jim Hurley, der er chef for IT-sikkerhed hos Aberdeen.
Hurley hævder at de skjulte programmer "sejler uhindret gennem de mest populære sikkerhedsværktøjer som firewalls, antivirusscannere og intrusion-detection-systemer."
Rapporten får en kritisk modtagelse hos mange sikkerhedseksperter, som undrer sig over påstanden om, at næsten alle pc'er skulle indeholde aktiv hackerkode.
"Når det gælder virksomheder er rapportens påstande klart overdrevet," siger Bob Antia fra sikkerhedsudbyderen Guardent til Wired. Han indrømmer, at den almindelige hjemme-computer sagtens kan indeholde betydelige mængder af kompromitteret materiale, men mener ikke at problemet er så omfattende, som det fremstilles i rapporten.
Men et nyt konsortium, Organization for Internet Safety (OIS), som tæller Microsoft, Oracle og Network Associates blandt sine medlemmer, bekræfter, at situationen er blevet værre - især fordi den tid, der forløber, mellem et sikkerhedshul bliver opdaget og den første ormevirus, som udnytter hullet, er færdig, bliver mindre og mindre.
OIS vil forsøge at løse problemet gennem et tættere samarbejde mellem de store softwareleverandører, som bl.a. skal sikre at sikkerhedshuller bliver lukket hurtigere end tidligere.