Store forventninger til julesalg på nettet

Frygten for terror vil få folk til at handle mere over internettet, det er i hvert fald hvad amerikanske e-handelsfirmaer satser på op til den kommende jul.

Selskaberne mener, at kunderne vil forsøge at undgå overfyldte supermarkeder og stormagasiner, og istedet foretage deres juleindkøb over nettet.


På trods af forhåbninger om et øget salg, har også e-handelen visse fordomme at slås med, når den skal overbevise forbrugerne om at det er sikkert at bestille varer over internettet og få dem bragt ud med post. Frygten for at få tilsendt en pakke med miltbrand-bakterier er stadig stor i USA, og kommer til at spille ind på forbrugernes vilje til at købe ind over nettet.


Også en nervøsitet fra forbrugernes side omkring jule-kaos, hvor pakker drukner i trafikken, forventes at spille ind på det kommende julesalg, men den amerikanske e-handel føler sig godt rustet. Rob Solomon fra Yahoo! Udtaler til ZDnet"De er ret avancerede på de punkt. For to år siden anede de ikke hvad de skulle forvente, men nu har de været igennem tre eller fire sæssoner og har fuldt check på tingene".


Rob Solomon understreger, at de partnere, som samarbejder med Yahoo! er yderst opmærksomme på at få sendt varerne ud, så de når frem inden julens deadline. Han fortæller desuden, at portalen løbende holder sine partnere orienterede omkring de mest eftersøgte ord på nettet, således at de kan holde deres lagre ajour med efterspørgslen.


(Kilde: ZDnet)

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics