Iværksættere ignorerede Stein Bagger og Morten Lund

Den nystiftede Ivækstpris blev uddelt i dag. Selv om Stein Bagger var nomineret, så var der ingen priser til ham. Det var der til gengæld til seks andre. Se hvem der er landets største iværksættere og rollemodeller her.

Rollemodeller bestemmes ikke af flotte regnskaber eller eksperter. Det bestemmes af vovemod og idéer.

Det er tanken bag prisen Ivækstprisen, der nomineres af nye iværksættere.

Derfor var Morten Lund for eksempel blandt de nominerede, selv om han ikke just har haft et særligt indbringende år i kølvandet på Nyhedsavisens lukning. Men sideløbende er netop han kendt for at støtte en lang række nystartede it-projekter.

Men der var ikke mange stemmer og slet ingen priser til den detroniserede aviskonge. I kategorien Årets Vovehals var det i stedet Søren Pedersen, der løb med langt de fleste stemmer. Han står i spidsen for LigaBold.com.

Bagger var bagerst

Det var i kategorien Årets væksteventyrer, at den fængslede direktør Stein Bagger var nomineret. Han blev dog pillet ud af konkurrencen i sidste uge. Og da han forsvandt fra kapløbet, havde han tiltrukket færrest stemmer i sin kategori.

I stedet gik prisen til Allan Sønderskov Darré. Han har blandt andet gjort konceptet med gratis reklamefinansierede trailere til en god forretning i Freetrailers.

De resterende priser fordelte sig således:

Anette Sand blev Årets fødselshjælper for at inspirere og hjælpe andre iværksættere til at komme i gang.

Årets idealist blev Mads Kjær fra MYC4, der arbejder med nye måder at hjælpe afrikanske iværksætter på.

Årets kvindelige iværksætter blev Christina Arvin. Hun står bag Christina Design London.

Årets unge håb blev Søren Aamand, der blandt andet har lavet firmaet Sentiv.

Prisen blev uddelt onsdag eftermiddag.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S