ComONs pakkekalender #11: Afslør nettets brodne kar med SiteAdvisor

<font COLOR="#FF0000">11. december:</FONT> Med McAfee SiteAdvisor har du et simpelt redskab til at spotte skidt og kanel på nettet.

Hvis du er træt af at havne på hjemmesider, der bevidst er sat i verden for at misbruge din emailadresse eller plante spyware på din pc, er hjælpen nær.

Med SiteAdvisor fra McAfee har du et glimrende værktøj til spotte hjemmesider, der ikke har rent mel i posen.

Funktionen kommer tydeligst til udtryk, hvis du anvender Google med SiteAdvisor installeret. I det tilfælde markeres alle søgeresultater med enten et grønt, gult eller rødt.



Symbolerne er programmets måde at graduere hjemmesiderne på. Grøn er duksene. Rød er de slemme, og gul ligger midt i mellem. McAfee scanner internettet døgnet rundt og analyserer hjemmesiderne efter forskellige kriterier.

Blandt andet får du oplysninger om, hvor mange popup-vinduer, der er på en side, før du selv klikker dig ind. McAfee afprøver også webstedernes evne til at passe på din emailadresse, så du selv kan vurdere, om du tør dele din adresse på siden.

Desuden kan du også tjekke, hvilke tredjeparts-cookies, du kan forvente at få, hvis du besøger siden.

Med SiteAdvisor installeret kan du til en hver tid tjekke en given hjemmeside i McAfees database ved at trykke på "SiteAdvisor-knappen" på proceslinjen.

SiteAdvisor fungerer både i Firefox og Explorer.
_

Frem til juleaften fylder ComON din digitale julesok med tips og tricks i et forsøg på at gøre din dagligdag på nettet lidt lettere - og ikke mindst sjovere.

I bestræbelserne på at finde de bedste tip til årets pakkekalender vil vi selvfølgelig gerne høre fra dig. Har du et tip, et link eller et gratis program, som vi andre skal høre om? Send dit fif via "Tip & Kontakt" i fanebladet eller direkte til kvj(snabela)ncom.dk.

Har du kommentarer eller alternativer til dagens tip, håber vi at høre fra dig i forummet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse