Spionjægere finder kun få spionprogrammer

Programmer som er udviklede til at finde spionprogrammer på pc'en fungerer sjældent efter hensigten, viser ny test.

De fleste internetbrugeres computere plages af spionprogrammer - også kaldet spyware. Programmerne installeres typisk uden brugerens viden.

For at bekæmpe spyware-plagen er der udviklet programmer, som finder de uønskede programmer, men en ny test viser, at spionjægerne sjældent fungerer efter hensigten.

Testen er lavet af universitetsforelæser Eric Howes. Han startede med at besøge internetsider, som typisk er udstyrede med mange spionprogrammer, hvorefter han installerede spykillers til at søge efter programmerne.

Han testede i alt 19 spionjægerprogrammer, der tilsammen fandt 425 spionprogrammer. Det mest effektive af spionjægerprogram viste sig at være Giant Antispyware, som fandt frem til 308 spionprogrammer.

Et af de mest kendte programmer til formålet, Ad-aware, fandt lidt over halvdelen af maskinens spionprogrammer. Testens mindst effektive program var Spyware C.O.P., som fandt 73 spionprogrammer.

Der er lavet forskellige undersøgelser om, hvor udbredte spionprogrammer er. Fællesnævner for resultaterne er, at de fleste computere, der er tilkoblede internernettet, har installeret uønsket spyware. Ifølge norske Digi.no plages 9 ud af 10 computere af spyware.

Nogle af spionprogrammerne er udviklede til at opnå viden om brugerens bankkonto- og kreditkortsinformation, men de fleste af programmerne kan med god vilje karakteriseres som harmløse, da deres funktion hovedsageligt er at udspionere computerbrugerens vaner med henblik på at målrette fremvisning af internetreklame.

Enkeltvis udgør denne type programmer ikke den store gene, men når antallet af spyware stiger, begrænses ydelsen og computeren bliver ustabil.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere