Spionjægere finder kun få spionprogrammer

Programmer som er udviklede til at finde spionprogrammer på pc'en fungerer sjældent efter hensigten, viser ny test.

De fleste internetbrugeres computere plages af spionprogrammer - også kaldet spyware. Programmerne installeres typisk uden brugerens viden.

For at bekæmpe spyware-plagen er der udviklet programmer, som finder de uønskede programmer, men en ny test viser, at spionjægerne sjældent fungerer efter hensigten.

Testen er lavet af universitetsforelæser Eric Howes. Han startede med at besøge internetsider, som typisk er udstyrede med mange spionprogrammer, hvorefter han installerede spykillers til at søge efter programmerne.

Han testede i alt 19 spionjægerprogrammer, der tilsammen fandt 425 spionprogrammer. Det mest effektive af spionjægerprogram viste sig at være Giant Antispyware, som fandt frem til 308 spionprogrammer.

Et af de mest kendte programmer til formålet, Ad-aware, fandt lidt over halvdelen af maskinens spionprogrammer. Testens mindst effektive program var Spyware C.O.P., som fandt 73 spionprogrammer.

Der er lavet forskellige undersøgelser om, hvor udbredte spionprogrammer er. Fællesnævner for resultaterne er, at de fleste computere, der er tilkoblede internernettet, har installeret uønsket spyware. Ifølge norske Digi.no plages 9 ud af 10 computere af spyware.

Nogle af spionprogrammerne er udviklede til at opnå viden om brugerens bankkonto- og kreditkortsinformation, men de fleste af programmerne kan med god vilje karakteriseres som harmløse, da deres funktion hovedsageligt er at udspionere computerbrugerens vaner med henblik på at målrette fremvisning af internetreklame.

Enkeltvis udgør denne type programmer ikke den store gene, men når antallet af spyware stiger, begrænses ydelsen og computeren bliver ustabil.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere