Samsung går over til AMD

Samsung er på vej til at følge det koreanske firma Trigem og gå over til at udstyre deres desktop pc'er med Athlon XP-processorer. Grunden skulle angiveligt være den konstante mangel på Pentium 4 processorer, hævder en artikel i det koreanske Digitimes.

Samsung er på vej til at følge det koreanske firma Trigem og gå over til at udstyre deres desktop pc'er med Athlon XP-processorer. Grunden skulle angiveligt være den konstante mangel på Pentium 4 processorer, hævder en artikel i det koreanske Digitimes.

Udover manglen på Pentium 4 skyldes overgangen til AMD situationen på det koreanske marked, hvor Trigem og Samsung er i skarp konkurrence - også prismæssigt. Og AMD processorer er billigere end tilsvarende Pentium 4.

Samsung har længe benyttet Intel-processorer så det er et langt samarbejde, der muligvis er ved afslutningen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S