Mobil e-mail er populær i Danmark

En ny undersøgelse foretaget af Gallup for Nokia og Telia viser, at den mobile e-mail er ved at få fat i de danske erhvervsbrugere og resten af Norden.

Det er tal, der egentlig ikke burde komme bag på så mange, da det mobile e-mail-system er blevet mere og mere udbredt på mobiler, smartphones og andet. Men ifølge Telia og Nokia så anvender hele 44 procent af de mandlige brugere og 34 procent af de kvindelige brugere i dag mobil e-mail.

»Undersøgelsen viser tydeligt, at mobil e-mail er slået igennem på en bred front. At næsten fire ud af 10 af de nordiske erhvervsfolk allerede i dag anvender mobil e-mail, når de er væk fra kontoret, og at hele 47 procent anvender deres mobile e-mail flere gange om dagen, er imponerende tal. Det siger en del om, hvor vigtig tjenesten er,« siger Niko Mykkänen, chef for Enterprise Solutions hos Nokia i Danmark.

Som årsag til den brede modtagelse peger Telias chef for produktudvikling, Jesper Korsskov på den stigende offline-tendens, hvor det er in, at være offline.

»Vi ser, hvordan mange mener, at e-mail på mobilen gør, at man kan arbejde mere fleksibelt og få mere tid til overs til familie og venner, hvilket er glædeligt,« siger han.

De private brugere har dog endnu ikke taget mobil e-mail til sig i samme grad. Her peger både Telia og Nokia på udfordringerne ved brugervenligheden.

»Den almindelige bruger har det sværere ved mobil e-mail på grund af tilgængeligheden på mobilen. Vores store udfordring bliver at få gjort det let at sætte op og derved skabe en brugervenlighed, så den private bruger også kan være med,« siger Jesper Korsskov.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job