IFPI har intet mod salg af DRM-fri musik

EMI har droppet de digitale låse, men pladeindustriens brancheorganisation, IFPI, vil ikke af den årsag vil stille sig på bagbenene af frygt for eksplosiv kopiering af musik.

Meldingen om salg af digital musik uden DRM giver ikke anledning til chokerede reaktioner i Danmark, selv om pladeindustriens brancheorganisation, IFPI, hidtil har forsvaret brugen af DRM på grund af hensynet til ophavsretten.

Men med de nye udmeldinger ser alt pludselig helt anderledes ud på den internationale scene og sandsynligvis også i Danmark.

»Jeg håber, at DRM-frit musik bliver et tiltag, der gør lovlig download mere attraktivt,« siger Jesper Bay, marketing direktør i IFPI.

Han udtrykker, at hvis fjernelsen af DRM kan sætte gang i mere salg, så synes han det er helt fint. Men han understreger samtidig, at IFPI som brancheorganisation ikke forholder sig til, om udviklingen er god eller dårlig.

Piratgruppen mener som før, at forkastning af DRM (digital rights management) er en forudsætning for musiksalg, men ser muligheden for at købe ulåst musik som en udvikling i den rigtige retning.

»Dem der er har fundet på DRM har ingen idé om, hvordan computere egentlig fungerer,« siger Sebastian Gjerding, der er talsmand for Piratgruppen. Han henviser til, hvordan moderne forbrugere tit flytter deres musik rundt mellem stationære og bærbare pc'er, MP3-afspillere eller lignende.

Han vurderer, at DRM med tiden vil forsvinde, men stiller sig uforstående overfor, hvorfor EMI ikke allerede har droppet DRM helt i stedet for blot at gøre det muligt at købe DRM-fri musik, mens de samtidig sælger DRM-beskyttet musik til en lavere pris.

Men mens EMI altså har besluttet sig for en DRM-fri mulighed, så er Warner fortsat hårdnakket tilhænger af DRM og gentog forleden, at de ikke kunne se, hvordan man kunne tjene penge på digital musik uden DRM. Sebastian Gjerding mener, at den holdning i længden vil skade Warner, og at de med tiden også vil være nødt til at gå væk fra DRM.

Dette er et uddrag fra ugens trykte ComON. I avisen kan du læse mere om synspunkterne om digital musik uden DRM.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job