Ny satsning fra Jubii

Det er ikke væltet ud med nye initiativer fra Jubii på det seneste. Nu kommer selskabet med en helt ny musikportal.

Der er efterhånden langt mellem nyhederne fra 90'ernes danske internet-fortrop hos Jubii. Men nu er Jubii klar med et nyt site.

Navnet er Musiknyt.dk. Og som titlen afslører, så er der tale om en portal med fokus på musik - nationalt og internationalt.

Lokkemaden er muligheden for at smuglytte til den nyeste musik og læse dugfriske nyheder. Jubii lover, at man vil bestræbe sig på at opdatere siden døgnet rundt.

Siden skal desuden være indgang til koncertinformation, anmeldelser og videoer. En aftale med IFPI sørger for, at lyd og billeder kan afspilles lovligt på siden, men aftalen betyder også, at der vil blive vist hitlister.

»Vi lavede en undersøgelse blandt vores 2.2 millioner unikke besøgende. Spørgsmålene var enkle: Hvad interesserer I jer mest for? Og hvad mangler I på nettet? Musik lå nummer et i begge kategorier. Derfor lancerer vi nu musiknyt.dk,« fortæller Portal Direktør Jakob Melson fra Jubii, der står bag det nye site.

Holdet af seks journalister består blandt andet af Dan Rachlin og Lars Sandstrøm, også kendt som Lille Lars fra radiostationen The Voice.

Jubii lancerede tidligere i år kvinde-sitet Amine.dk, der hurtigt er blevet populær blandt målgruppen. Det er dog tvivlsomt, om Musiknyt vil opnå samme tilslutning inden for samme tidshorisont. Den danske web-flade har allerede ambitiøse musiksider i Gaffa.dk, Soundvenue, Bandbase og Ekstra Bladets musik-sider.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere