Strid om ordet netbook afgjort

Psion mener at man har rettighederne til betegnelsen netbook. Det har ført til en retssag med Intel, som nu er afsluttet med et forlig.

I december 2008 modtog en række producenter og forhandlere af mobile computere et brev fra et britisk advokatkontor, som repræsenterer firmaet Psion. Ifølge advokaterne har Psion brugt betegnelsen 'netbook' til sine produkter siden 1999 og Psion har registreret ordet som varemærke. Derfor har Psion krævet, at alle andre producenter skal undlade at bruge betegnelsen netbook til deres produkter. Selv blogs og internet-medier modtog breve fra advokatkontoret, hvor de blev bedt om at fjerne alle henvisninger til netbooks og fremover finde en anden betegnelse for ultralette, billige computere.

Nu er netbooks det hurtigste voksende segment af pc-markedet i øjeblikket, så Psions udmelding var intet mindre end en bombe. Og Intel reagerede da også omgående med et sagsanlæg mod Psion.

Nu fortæller Psion og Intel så i en fælles og meget kortfattet pressemeddelelse, at sagen er afsluttet med et forlig. Der er ingen informationer om detaljerne i aftalen, men Psion fortæller at firmaet vil trække sin varemærke-registrering af ordet netbook tilbage og bortfalde alle krav overfor tredjeparter, der bruger dette begreb. Det ligner en komplet kapitulation fra Psion, men det er uklart, om firmaet har modtaget betaling for at droppe sine krav.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job