Facebook lukker Wikileaks-gruppe

Der blev opfordret til ulovligheder, siger Facebook.

30.000 fans er blevet hjemløse, efter at Facebook har slettet en fanside for den kontroversielle hjemmeside Wikileaks.

Wikileaks kom for alvor på alles læber, da organisationen offentliggjorde en video, der dokumenterede, at amerikanske soldater dræbte en gruppe civile i Irak.

Og det har med stor sandsynlighed betydet, at Wikileaks er blevet en endnu varmere kartoffel hos det amerikanske militær og efterretningstjenesterne. I tiden op til frigivelsen af videoen fra Irak kunne Wikileaks berette, at deres tilknyttede ansatte både var forsøgt afhørt og skygget.

Derfor er der nu konspirationsteorier om, at for eksempel FBI har fået Facebook til at smide støttegruppen ud. Ifølge Facebook er siden lukket, fordi den opfordrer til ”ulovlige handlinger”.

Facebook har ikke lukket Wikileaks’ egen Facebook-side med 763 fans. Derfor kan det tænkes, at det ikke er Wikileaks’ overordnede mission, som Facebook skønner ulovlig men nogle specifikke opfordringer i fangruppen.

En tidligere sag
En anden teori går på, at Facebook blot forsøger at beskytte dets brugere mod retsforfølgelse.

I 2008 blev Facebook-brugere sagsøgt af en schweizisk bank, Julius Baer, der havde fået sine dokumenter offentliggjort på Wikileaks. Da bankens advokater ikke kunne få fat på Wikileaks, besluttede de i stedet at sagsøge indehaveren af en Wikileaks Facebook-side.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job