Nye mobilselskaber uden innovation

Der findes i dag knap 130 mobilabonnementer fordelt på 30 mobilselskaber i Danmark, og inden for de seneste par måneder har fem nye selskaber set dagens lys. Men det stopper ikke her, vurderer teleanalytiker.

Der findes i dag 30 mobilselskaber i Danmark, og alene inden for de sidste 2-3 måneder er der kommet fem nye til: Zeromobil, Happii, Bibob, We Mobile og telnokia. De kan deles op i to kategorier. Dem, der forsøger at bygge en kundebase op med salg for øje, som for eksempel Bibob, og så dem, der er et subbrand til et mobilselskab eller et supplement til et firma.

Uanset hvordan man vender og drejer forretningsmodellen, så handler det om at tjene penge. Og det gør man kun ved at have kunder og helst mange. Chancerne for at overleve på det danske mobilmarked varierer alt efter, hvilket grundlag man bygger selskabet på.

Et nyt selskab, som er et subbrand til et andet mobilselskab, er telnokia. Det hører under debitel, som igen er ejet af Telia. Derfor har et mobilselskab som telnokia gode muligheder for at overleve på det danske marked, da de for det første har pengestærke Telia i ryggen, men også har lave omkostninger, da de bruger Telias netværk:
- telnokia har ikke kostet meget mere end prisen for at lave et website, vurderer teleanalytikeren John Strand overfor Mobil.

"De har den fordel, at hver gang de omsætter en krone, så ryger den krone ned i lommen på Telia, mens et selskab som Bibob kun tjener 25 øre per omsat krone," siger han.

Innovation ikke-eksisterende

Danmark er et lille land med kun 5,5 millioner mennesker. Derfor kan det lyde voldsomt med 130 mobilabonnementer og 30 mobilselskaber. Men John Strand tror ikke, at det vil sætte en stopper for nye selskaber:

"I Tyskland var der for to år siden ti spillere på mobilmarkedet. I dag er der næsten 100. Markedet vil gå op og ned. Når nogen går konkurs, vil nye dukke op," siger han.

Men det danske marked er svært, vurderer Strand, der i øvrigt mener, at innovationen på det danske mobilmarked er ikke-eksisterende:

"Dansk Supermarked har forsøgt sig med mobiltelefoni som supplement til deres kunder, men de har gjort det af Helvede til. Mobivic har været gode til distribution, men har kun 13.000 kunder. Sat højt omsætter deres kunder for 100 kroner om måneden, og hvor meget tjener de lige på det?" spørger Strand retorisk.

"Innovationen på det danske mobilmarked er ikke-eksisterende. Det, der kommer i Danmark, kan vi se flere eksempler på i udlandet. For eksempel er Zeromobil en kopi af Blyk i England, og Blyk har endnu ikke bevist sin eksistensberettigelse," siger han.

Fire kriterier for succes

Strand vurderer, at mange har en drøm om at få et selskab med en stor kundebase med salg til følge. Går man rundt med samme en drøm, så skal fire kriterier opfyldes, hvis man skal have chance for at få succes," fortæller Strand.

1) Man skal have en billig distribution. For eksempel ved at tiltrække kunder gennem egne butikker.

2) Man skal ikke kun differentiere sig på pris. Man skal have et produkt, som kunderne tror på.

3) Man skal have en stærk leder. To eksempler er Frank Rasmussen fra Bibob og Teddy Søgaard Pedersen, tidligere direktør for CBB.

4) Man skal generelt sørge for at have lave omkostninger. Når alt kommer til alt, så får det selskab succes, som formår at få kunderne billigst.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics