IT Factory tilbage på banen

Mindre end et år efter konkursen er softwareselskabet IT Factory blevet rekonstrueret og er tilbage i vækst.

Softwarefirmaet IT Factory er genopstået efter sin konkurs i juni sidste år. Virksomheden overlevede i første omgang krakket i den tidligere ejer, det børsnoterede 2M Invest, men kreditorbankerne afviste af være med til en økonomisk rekonstruktion efter selskabets underskud på 109 millioner kroner. Efter IT Factorys konkurs blev aktiverne købt ud ved hjælp af en investering fra danske JMI Invest og en international investorgruppe, og selskabet er nu genetableret i samme navn.

Ifølge Jyllands-Posten kan det genfødte IT Factory i dag fremvise et plus på en million kroner efter selskabets første leveår. Desuden er virksomheden igen begyndt at ansætte medarbejdere ud over staben på 50 ansatte i København og New Delhi fra før konkursen.

IT Factory producerer software, der blandt andet tilpasser og effektiviserer Lotus Notes og WebSphere. Som en del af den nye strategi har selskabet indgået en outsourcingaftale med det store indiske it-firma Wipro om at stå for en stor del af udviklingsarbejdet med selskabets software.

»Arbejdet med at udvikle vore programmer er meget stort på grund af de mange tilpasningskrav. Her kan vi trække på meget store ressourcer hos Wipro, der har 30.000 medarbejdere og stor specialviden. Forretningsideen går ud på, at vi outsourcer arbejdet til dem mod betaling - og til gengæld beholder vi alle rettighederne til softwaren,« siger IT Factorys administrerende direktør, Stein Bagger, til Jyllands-Posten.

Stein Bagger er optimistisk omkring virksomhedens fortsatte virke, og spår et pænt plus på bundlinjen i år. Birkerød-virksomheden regner med at skulle hyre yderligere en halv snes medarbejdere i år.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse