TDC-konkurrenter klager over prisindgreb

De tre teleselskaber Cybercity, Tele2 og Telia er ikke tilfredse med IT- og Telestyrelsens nye prismodel, som ellers skal gøre det billigere for selskaberne at få adgang til TDC's rå kobber.

IT- og Telestyrelsen besluttede i sidste måned at den såkaldte LRAIC-pris skal sænkes fra 803 til 770 kroner. Det er den pris, som TDC's konkurrenter betaler for at få adgang til selskabets rå kobber, der strækker sig ud til de danske hjem og virksomheder. Men den såkaldte LRAIC-arbejdsgruppe - bestående af Cybercity, Tele2 og Telia - er ikke tilfreds med prisnedsættelsen, og og har nu besluttet at anke afgørelsen til Teleklagenævnet.

»Det er positivt, at prisen for at få adgang til det rå kobber vil være lavere næste år, men prisfaldet skal fremtidssikres. Den lavere pris skyldes ikke, at de grundlæggende problemstillinger i modellen er blevet løst. Vi er endnu ikke er nået frem til den reelle pris for adgangen til det rå kobber, og TDC er dermed fortsat sikret en overbetaling for at give adgang til det rå kobber,« siger Nicholai Kramer Pfeiffer, formand for LRAIC-arbejdsgruppen og regulatorisk chef i Cybercity.

Han mener at TDC fortsat modtager en overbetaling på de aktiver, der indgår i modellen, på trods af at de for længst er afskrevet. Prisfaldet skyldes fortrinsvis en faldende rente og er dermed meget følsom over fremtidige rentestigninger.

»Der er flere konkrete fejl i modellen, som blandt andet betyder, at vi allerede næste år kan risikere stigende priser. Prisstigningerne vil blive ekstra store, fordi IT- og Telestyrelsen har fjernet den trappestige, som ellers er en central del af modellen. En sådan uforudsigelighed er helt uholdbar,« siger Nicholai Kramer Pfeiffer.

LRAIC-arbejdsgruppen klager over tre konkrete forhold i den reviderede prismodel: At IT- og Telestyrelsen ikke længere bruger den aftalte trappestigemodel; fordelingen af en række produktionsomkostninger, som nu udelukkende skal betales af konkurrenterne; og en betaling for softwarelicenser, der allerede bliver betalt i andre sammenhænge.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere