Flere firmaer forlader DKregistrar

Yderligere to hostingudbydere forlod tirsdag brancheforeningen DK Registrar. Men foreningen har stadig 22 firmaers støtte.

Det er ikke kun Dandomain, der har valgt at forlade brancheforeningen DK Registrar.

Tirsdag eftermiddag valgte yderligere to firmaer at træde ud. Det drejer sig om WWI og Wannafind, der også driver UnoEuro.

Beslutningen kommer i kølvandet på den interne undersøgelse som DKregistrar har lavet og i denne uge fremviste resultatet af. Undersøgelsen viser, at bestyrelsen og hovedparten af foreningen foretrækker, at man vil give sin støtte til DotDK.

»En forening som DKregistrar burde få en rimelig stor stemme i forhold til afgørelsen hos telestyrelsen. Derfor melder vi os ud. For vi vil gerne beholde DK Hostmaster og modellen med sole registry,« siger Kenny Michelsen fra Wannafind.

»Når man er medlem af en brancheforening, så kan man selvfølgelig ikke være enige om alting. Men når vi er uenige på et så fundamentalt område, så mener jeg ikke, at vi kan forblive medlemmer,« siger Kenny Michelsen, der mener, at DKregistrar reelt er sat i verden for at vippe DK Hostmaster af pinden.

Men er I ikke bare et reaktionært selskab, der er bange for fremtidens teknologi?

»Vores udmeldelse skyldes en blanding af mange ting. Fra kundens synsvinkel, tror jeg ikke, at overgangen vil betyde forbedringer til det positive. De skal til at bruge tid på at vælge en ny udbyder, og så bliver prisen højst sandsynlig lidt dyrere - selv om DotDK godt nok har sagt at man vil sænke retailprisen,« siger Kenny Michelsen.

Han er desuden bekymret for det juridiske aspekt i, at slutkunderne kan blive "låst" hos en udbyder, hvis der opstår tvister mellem parterne.
Og så har firmaet tidligere oplevet besværligheder, når domæner skal flyttes fra internationale domæner som .net og .org, der administreres på samme måde som Afilias i fremtiden skal administrere .dk.

»Vi har en velfungerende dansk model. Og grundlæggende er vi ikke utilfredse med DK Hostmaster. Vi mener ikke, at DotDK har tungtvejende argumenter. At man for eksempel kan oprette domæner hurtigere og at der er større sikkerhed. I dag tager det en time at oprette et domæner, og DK Hostmaster har aldrig været nede,« siger Kenny Michelsen.

Direktør Allan Christensen fra WWI A/S erkender, at DK Hostmaster har mangler på den tekniske side. Men han er overbevist om, at den nuværende administrator kan og vil realisere valgkampens mange valgløfter på det tekniske område.

Måske kommende medlemmer

Begge firmaer ærgrer sig dog i bund og grund over at skulle melde sig ud.

»En brancheforening er jo i og for sig en god idé. På den måde kan branchen bedre presse på og blive hørt hos lovgiverne og den endelige administrator,« siger Kenny Michelsen.

Derfor afviser han ikke, at Wannafind muligvis vil melde sig ind i foreningen igen, når valget mellem DotDK og DK Hostmaster er afgjort.

Samme indstilling har direktør Allan Christiansen hos WWI A/S.

Formanden for DKregistrar Peter Larsen er ærgerlig over de tre firmaers beslutning, da han sagtens mener, at foreningen kan rumme uenighed om valget mellem DK Hostmaster og DotDK. Ifølge formanden er der stadig enkelte DK Hostmaster-støtter blandt de resterende 22 medlemmer, men de har valgt at forblive i foreningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S