Tre selskaber begærer Mobivic konkurs

Tre forskellige it-selskaber har nu sammen begæret Mobivic konkurs ved Sø- og Handelsretten.

De tre selskaber Operators Clearing House, Neoconsult og Progrator har nu begæret mobilselskabet Mobivic konkurs.

Tidligere har Mobivic selv afvist konkursrygter, men de tre selskaber vurderer nu, at Mobivic og det konkursramte STG International Ltd reelt er ét og samme selskab.

»Vi forhandler med samme person, og den ydelse, der leveres, skal bruges af Mobivic. Der er ledelsessammenfald, der er adresse-sammenfald og i forhold til omverdenen er der ikke blevet sondret, mellem hvornår det var STG International Ltd, og hvornår det var Mobivic,« forklarer Jens Ottosen-Støtt, der er bestyrelsesformand for Operators Clearing House. Dette selskab har omtrent 40.000 kroner i klemme hos Mobivics søsterselskab.

Konkursbegæringen blev indleveret til Sø- og Hanselsretten i sidste uge, erfarer ComON.

En tidligere ansat ved Mobivic har overfor ComON forklaret, at mobilselskabet havde store vanskeligheder ved at betale sine regninger.

Ifølge medarbejderen var ni ud af ti opkald på hovednummeret angående ubetalte regninger, som enten Mobivic eller et af søsterselskaberne ikke havde betalt.

Men medarbejderne fik besked på at ignorere opkaldene.

»Det mest normale var, at vi slog lyden fra og sagde det til Bobby, som så sagde, at vi skulle sige, at han sagde i møde ude i byen,« forklarer den tidligere medarbejder, der af personlige årsager ikke ønsker at stå frem med navns nævnelse.

Lige nu venter de tre selskaber på, at et møde i skifteretten, hvor Mobivic skal forklare sagens rette sammenhæng.

Mobivic har ikke lyst til at kommentere sagen overfor ComON:

»Jeg har ikke tid til alt det her,« siger Bobby Elahi og smider røret på, da ComON forelægger ham oplysningerne om konkursbegæringen.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job