Manglende licenser koster dansk firma 1,2 mio

Efter en razzia, der afslørede omfattende rod i software-licenserne, blev arkitektfirmaet Bjarke Ingels Group pålagt at betale en erstatning på 1,2 millioner kroner - samt at stå offentligt frem med fadæsen.

Mens nogle af pc'erne hos Bjarke Ingels Group havde tre forskellige versioner af designprogrammet Autocad, manglede licenserne helt på andre. Det var situationen, da fogedretten i november sidste år gennemførte en ransagning af arkitektfirmaet på Nørrebro på foranledning af Business Software Aliance, BSA.

Nu har parterne indgået forlig. Arkitektfirmaet har i den forbindelse erklæret sig villig til at betale 1,2 millioner kroner i erstatning for de manglende licenser, samt stå offentligt frem og fortælle om sagen.

Ifølge Børsen var der på Bjarke Ingels Groups pc'er installeret ulovlige kopier af en halv snes forskellige programmer, herunder Adobe-programmerne Acrobat, Premiere, Indesign, Creative Suite, Macromedia Flash og Macromedia Dreamweaver, Microsofts Office-pakke samt Project og endelig Autocad og 3ds fra Autodesk.

Bjarke Ingelse fortæller til avisen, at der frem til nu ikke har været nogle begrænsninger for, hvilke medarbejdere der kunne installere hvilke programmer på hvilke pc'er.

»Med 90 mennesker, der i princippet har kunnet installere, hvad de havde lyst til af programmer, har det resulteret i, at der har ligget en hel del ting på de forskellige drev,« siger han til Børsen.


Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S