Minister tavs om piratbreve

Brian Mikkelsen (K) glider af på spørgsmål fra Enhedslisten om piratbreve.

Artikel top billede

Er det rimeligt, at staten pålægger internetudbyderne udgifter, hvis staten vedtager at sende advarselsbreve til formodede netpirater?

Det spørgsmål forsøgte Per Clausen, medlem af Folketinget for Enhedslisten, at få erhvervs- og økonomiminister Brian Mikkelsen (K) til at svare på for 14 dage siden i et såkaldt paragraf 20-spørgsmål. Det lovpligtige svar blev et ikke-svar.

Spørgsmålet lød:

”Mener ministeren ud fra en erhvervspolitisk betragtning at det vil være rimeligt, at pålægge én industri (teleindustrien) at finansiere tiltag, der specifikt har til formål at forbedre retshåndhævelsen for en anden industri (rettighedsshaverne)?”

Svaret var, at ministeren afventer indstillingerne fra Kulturministeriets Antipiratudvalg, som længe har været nærmest færdigt, men af uvisse årsager endnu ikke er offentliggjort.

"Jeg antager, at der spørges til et muligt tiltag om at pålægge teleindustrien at udsende informationsbreve til internetabonnenter, der ifølge rettighedshaverne har foretaget ulovlig fildeling m.v. Da et sådant tiltag ville høre under kulturministeren, har jeg kontaktet Kulturministeriet, som har oplyst, at en såkaldt brevmodel er et blandt flere tiltag, som har været drøftet i Udvalget om ophavsrettigheder på internettet, som er nedsat under Kulturministeriet. Kulturministeriet har endvidere oplyst, at udvalgets rapport forventes offentliggjort i løbet af kort tid. Når rapporten foreligger, vil regeringen tage stilling til de konkrete forslag, som rapporten måtte indeholde," lød svaret fra Brian Mikkelsen, som selv tidligere som kulturminister har været nær det følsomme spørgsmål om ulovlig fildeling.

Socialisten Per Clausen forsøgte også at få svar på, om Brian Mikkelsen mener, at det vil fremme vækst og investeringer, hvis teleselskaberne får pålagt den økonomiske og administrative byrde at sende brevene.

 

Teleselskaber er skuffede

Teleselskaberne har længe kæmpet imod, at de får en rolle som politi over for deres egne kunder. De mener ikke, at det bør være deres ansvar at overvåge netbrugen. Derfor har de også strittet imod rettighedshavernes ønske om at sende advarselsbreve. Deres primære ønske er dog på nuværende tidspunkt, at de ikke kommer til at betale for udgifterne eller at stå som afsender, hvis politikerne beslutter sig for at indføre brevmodellen.

Jakob Willer, direktør for brancheforeningen Telekommunikationsindustrien, er skuffet over det tynde svar.

"Det er i virkeligheden en ret principiel sag. Ønsker regeringen at pålægge økonomiske og administrative byrder på teleindustrien, selv om det helt ensidigt er for at varetage kulturindustriens interesser?," siger Jakob Willer til ComON.

ComON's aktindsigt i sagen har tidligere vist, at Antipiratudvalgets indstilling vil lægge op til en model, hvor rettighedshaverne udpeger de formodede fildelere. Dernæst sender internetudbyderne brevene, men uden at stå som afsender. Det er dog stadig uafklaret, hvem der skal betale de mange millioner kroner, som det vil koste at sende de op mod 50.000 breve, som rettighedshaverne forventer at sende om året. Udregninger fra Netplan viser, at det over de næste tre år vil koste 10 millioner kroner blot at skabe systemerne til at kunne sende brevene. Oveni kommer udgiften til arbejdskraft, papir og porto. Advarselsbrevene vil angiveligt ikke blive sendt til folk, der ulovligt henter film og musik over mobilnettet, men kun over faste forbindelser.

Brevmodellen som "aktiv oplysningskampagne" er de danske rettighedshaveres foretrukne metode til at mindske den ulovlige fildeling. I lande som Frankrig og Storbritannien har rettighedshaverne fået gennemtrumfet 3-strikes-modeller, hvor fildelere står til at miste internetforbindelsen, hvis de gentagne gange bryder ophavsretten.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil