Kinesisk censur af YouTube

Kinesiske internetbrugere kan ikke længere få adgang til YouTube. Regeringen blokerede siden, da video-klip af protesterne imod det kinesiske styre i Tibet dukkede op på den populære tjeneste.

Normalt har kineserne ingen problemer med at få adgang til det store udvalg af video-klip på YouTube.com. Dette har den kinesiske regering imidlertid lavet om på.

Således blev der søndag blokeret for den kinesiske adgang til YouTube. Internetbrugere, der forsøger at entrere sitet, bliver mødt med en helt blank side. Årsagen til denne censur skal findes i de uroligheder, der opstod i fredags i den tibetanske hovedstad Lhasa, hvor der blev demonstreret imod det kinesiske styre.

På YouTube kan man finde billeder af selve demonstrationerne i Tibet såvel som sympati-protester fra flere forskellige verdenshjørner. Den kinesiske regering har formået at afskære befolkningen fra disse billeder ved at benytte online-filtre, som blokerer internetmateriale, der vurderes at være statsfjendtligt eller pornografisk.

Udenlandske websites, der repræsenterer for eksempel menneskerettighedsgrupper, bliver regelmæssigt blokeret, hvis de bringer materiale, som den kinesiske regering finder ømtåleligt.

Der er endnu ikke blevet posteret billeder af demonstrationerne på de kinesisk baserede video-websites, såsom 56.com, youku.com og tudou.com.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration