Bærbare overhaler stationære computere

De bærbare computere har for alvor fundet vej til danskernes skriveborde. Salget af de stationære computere er netop blevet overhalet af de bærbare computere.

Salget af bærbare computere har overhalet salget af de traditionelle stationære computere. De to salgskurver har ligget side om side igennem et stykke tid, men i andet andet kvartal af 2005 tager de bærbare computere den gule førertrøje på. Det viser tal fra analyseinstituttet IDC Nordic.

I andet kvartal i fjor blev der solgt 101.000 stationære computere og 62.600 bærbare computere. Et år senere havde salgskurverne krydset hinanden. 113.800 stationære computere blev ekspederet ud af butikkerne, mens hele 117.300 bærbare computere fandt gennem kasseapparaterne.

Især de private forbrugere er faldet for de bærbare computere. I andet kvartal 2004 blev der solgt 21.800 til det private marked. Året efter var salget steget til 40.100.

»Interessen for de bærbare computere har længe været hos de private forbrugere. I takt med at priserne er faldet, er interessen steget,« forklarer Anders Elbak, Research Manager hos IDC.

Han forklarer, at erhvervmarkedet i nogle tilfælde stadig vælger stationære frem for bærbare computere. Det skyldes at sikkerhedsrisikoen ved de bærbare stadig er større.

»Der er en øget risikofaktor ved de bærbare computere, når medarbejderne kobler sig på et andet netværk uden for kontoret,« siger Anders Elbak til ComON.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S