Nanotråde er fremtidens harddisk

IBM udvikler en ny type computer-hukommelse med 100 gange højere kapacitet end det, der er muligt i dag.

Forskere fra IBM's Almaden Research Center i Californien arbejder på en helt ny form for computer-hukommelse, kaldet racetrack memory, der skal afløse dagens pc-harddiske og Flash-drev. Ifølge forskerne er kapaciteten op til 100 gange højere end det, der er muligt med den nuværende teknologi. Forskningen er beskrevet i to artikler i den aktuelle udgave af det videnskabelige tidsskrift Science.

Og der skulle være mange fordele i forhold til både harddiske og Flash-hukommelse. En almindelig mekanisk harddisk er billig, men den er også langsom og ikke særlig robust, fordi den indeholder bevægelige dele. Flash er mere stabil og hurtigere, men kapaciteten er begrænset og prisen er stadig for høj.

Her kommer racetrack hukommelse ind på billedet. Ideen er, at data gemmes på magnetiske nanotråde med en længde på nogle få mikrometer. Data gemmes i grænseområdet mellem magnetiske områder på tråden, de såkaldte domænevægge, der bevæger sig frem og tilbage efterhånden som data skrives og læses - deraf navnet racetrack.

Der skal kun bruges meget små strømstød til at flytte data rundt på tråden, og det betyder, at strømforbruget og mængden af overskudsvarme er meget lille. Samtidig skulle enheden være meget stabil og adgangstiden ligge på mindre end et nanosekund, hvilket er hurtigere end Flash-hukommelse.

Men forskerne mangler stadig at fremstille en fungerede prototype. IBM forventer at det vil tage op til fire år før den første prototype er klar og yderligere tre-fire år før teknologien er klar til kommerciel masseproduktion.

Læs mere om racetrack hukommelse hos IBM's Almaden Research Center.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S