Ny SQL-server forsinkes yderligere

Microsofts længe ventede opdatering af SQL-databasen er af ukendte årsager udsat endnu en gang.

Microsoft nye udgave af SQL server - kaldet Yukon - er angiveligt blevet forsinket endnu engang. Ifølge norske digi.no fortalte Microsofts Paul Flessner under en tale på Microsoft Tech-Ed 2003, mandag, at Yukon først forventes at komme på gaden om et lille års tid, nemlig i løbet af andet kvartal 2004.

Den helt konkrete årsag blev ikke angivet, men Flessner antydede at integrationen af Common Language Runtime i Yukon kræver mere arbejde end ventet.

Yukon skulle egentlig være ude allerede i år. Men i maj bekendtgjorde Microsoft at den tidsplan ikke holdt. Nu er den så skudt yderligere.

Flessner fortalte samtidig at Microsoft inden årsskiftet er klar med en udvidelse til SQL Server, i form af SQL Server 2000 Reporting Services. Udvidelsen skal gøre det muligt at hente data fra databasen og få dem sat op i en rapport der kan vises som HTML eller i Excel. Denne funktionalitet vil i øvrigt være inkluderet i Yukon.

En offentlig beta af SQL Server 2000 Reporting Services vil være klar om kort tid, lovede Flessner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job