Danske computere dumpes på afrikanske lossepladser

Miljøorganisationen Greenpeace har fundet skrottede computere og andet elektronisk udstyr fra Den Kongelige Livgarde og Danske Bank på lossepladser i Ghana.

Gamle computere fra Europa med farlige kemikalier dumpes på lossepladser i Ghana, efter at være sendt til Afrika under falsk varebetegnelse som »genbrug«. Greenpeace har blandt andet fundet gamle computere og andet elektronisk udstyr fra Den Kongelige Livgarde og Danske Bank i Ghana. Jordanalyser fra lossepladserne har afsløret en kraftig forurening med farlige kemikalier. Nogle af prøverne indeholdt giftige metaller i mængder hundrede gange højere end de niveauer, der måles i uberørte jord- og sedimentprøver

»Mange af de kemikalier, der frigives, er meget giftige. Nogle kan påvirke udviklingen af børns kønsorganer, mens andre kan påvirke udviklingen af hjernen og nervesystemet. I Ghana, Kina og Indien kan arbejdere, hvoraf mange er børn, blive udsat for betydelige niveauer af farlige kemikalier,« siger Henrik Pedersen, miljøbiolog hos Greenpeace.

Miljøorganisationen fandt gamle og ofte ubrugelige computere, skærme og TV-apparater fra producenter som Philips, Sony, Microsoft, Nokia, Dell, Canon og Siemens på lossepladserne i Ghana. De sendes til landet under falsk betegnelse som »genbrugsmaterialer«. Størstedelen af containernes indhold ender på lossepladser, hvor det bliver knust og brændt af arbejdere, ofte børn.

»Medmindre de ansvarlige virksomheder fjerner alle farlige kemikalier fra deres produkter og tager ansvar for hele deres livscyklus, vil denne miljø- og sundhedsskadelige dumpning fortsætte. Elektronikproducenterne må stoppe dette og ikke tillade, at deres produkter ender med at forurene miljøet for i forvejen fattige mennesker rundt omkring i verden,« siger Henrik Pedersen.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS