Mobil-tyv ringede for 15.000 kroner

Stjålne mobiltelefoner skal straks meldes savnet. Ellers ringer tyven på din regning, lyder dommen i ny kendelse.

I de kommende uger drager hovedparten af danskerne på ferie. Og når de pakker kufferten, skal de ikke blot huske badebukser og solcreme. De skal også huske nummeret til deres telefonselskab.

For hvis man får sin mobiltelefon stjålet på ferien, så kan man ikke vente med at melde den savnet, til man vender hjem.
En ny afgørelse ved Teleankenævnet fastslår, at forbrugere lynhurtigt skal melde deres telefoner stjålet. Tyveriet skal ikke kun indberettes til det lokale politi. Også det hjemlige teleselskab skal straks vide, at mobilen er væk, så telefonen kan spærres. Ellers hæfter man selv for mobiltyvens ofte abnorme telefonregning.

Den lektie har en kunde hos TDC lært. Hun rejste til Spanien sidste år og fik sin telefon stjålet den 25. september. Hun meldte telefonen stjålet hos det spanske politi, men da hun ikke kendte nummeret til TDCs spærrelinje, valgte hun at vente med at informere TDC. TDC fik først besked den 28. september. Dagen efter hendes hjemkomst.
Men det er for langsomt, mener teleselskabet. Ikke mindst fordi en person har ringet for cirka 15.000 kroner på den danske kvindes telefon, efter den blev væk. Kvinden mente, at hun havde gjort rigeligt for at fortælle, at telefonen var væk. Derfor har hun klaget til Teleankenævnet over, at hun skulle betale mobiltyvens telefonregning.

Men ankenævnet har givet TDC medhold. Tre dage er for lang tid at vente med at spærre en telefon. Men kvinden skal dog ikke betale 15.000 kroner for sin forglemmelse.

Normalt hæfter danskere for 1.200 kroner, hvis der bliver ringet fra deres stjålne telefon, inden den bliver spærret. Men hvis den retmæssige ejer ”har undladt at informere udstederen snarest muligt”, så kan selvrisikoen være helt op til 8.000 kroner. Ankenævnet mente, at kvindens afslappede indstilling i den aktuelle sag viste, at hun havde taget for let på oplysningspligten. Så hendes spanske rejse er netop blevet 8.000 kroner dyrere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S