Global aftale skal forhindre piratkopiering af musik

Ny overenskomst fra UN copyright skal beskytte musikeres rettigheder i forhold til illegal kopiering på internettet.

Ny overenskomst fra UN copyright skal beskytte musikeres rettigheder i forhold til illegal kopiering på internettet.
Den ulovlige kopiering er et omdiskuteret emne, der får kunstnere og producere verden over til at rase.

Den længe ventede overenskomst træder i kraft den 20. maj 2002, og er det første globale tiltag på området. USA er et af de 30 lande, der har været med til at udarbejde overenskomsten, men Danmark er som medlem af EU ikke med i aftalen. Ifølge den engelske netavis Ananova skyldes det, at de 15 EU-lande allerede har nogle eksisterende regler på området, som svarer nogenlunde til den nye aftale.

Den nye overenskomst er én ud af to globale aftaler, der er blevet truffet i forbindelse med piratkopiering på nettet. Den anden aftale, der vil træde i kraft allerede den 6. marts, har til formål at beskytte forfattere, der har de samme online-problemer.

Kamal Idris - direktør for UN´s World Intellectual - siger i forbindelse med de nye aftaler, at "de vil skabe nogle mere ensartede retningslinjer, så kunsterne opnår en højere grad af beskyttelse i forhold til det digitale medie". Han understreger endvidere, at hvis reglerne skal have nogen effekt, skal de inkorporeres i de nationale love i alle dele af verden - ellers kan piratkopieringen ikke stoppes.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere