Nye trojanere går efter piraterne

Brugeren bliver narret til at installere malware, da det er camoufleret som et codec, der er nødvendigt for at afspille pirat-filer.

Sikkerhedsfirmaet Secure Computing (SC) advarer nu imod en ny form for trojanere, der inficerer multimedie-filer på ofrets harddisk. Problemet opstår hovedsageligt, når brugeren besøger såkaldte "warez"-sider, hvor der kan downloades ulovlige cracks eller serienumre til at køre kopi-beskyttet software.

Ifølge SC bliver brugeren narret til at tro, at det er nødvendigt at hente et bestemt codec for at afspille den downloadede - og inficerede - fil. Det falske codec er i virkeligheden malware, som inficerer computerens multimedie-filer såsom MP3, WMA og WMV.

De inficerede filer afspilles herefter som normalt, så brugeren opdager ikke nødvendigvis, at han er blevet ramt. Problemet kan derfor eskalere yderligere, såfremt ofret deler sine filer med andre for eksempel via e-mail eller P2P, lyder det fra SC.

»Det er ikke et Windows-problem, det er et MP3-problem,« siger SC's Eric Krieger, der kan oplyse, at musik fra Queens "Greatest Hits"-album er blandt de rapporterede tilfælde.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job