Nokia: Uoriginale batterier er farlige

Finske Nokia advarer mod uoriginale batterier til mobiltelefoner, som kan føre til kortslutninger og eksplosioner.

Forleden eksploderede et batteri i en Nokia-7210-mobiltelefon i Holland. En undersøgelse gennemført af den finske producent viser nu, at eksplosionen blev forårsaget af et uoriginalt batteri i telefonen.

Nokia fortæller at der er flere eksempler på, at batterier fra tredjeparts-leverandører har ført til skader på mobiltelefoner i de sidste måneder.

I de fleste tilfælde skyldes eksplosionerne en intern kortslutning i mobiltelefonen. Forklaringen kan være et uprofessionelt batteri-design eller en utilstrækkelig kontrolleret fremstillingsproces, mener Nokia.

»Batterierne fra andre producenter, som vi har undersøgt, opfylder ikke de krav til sikkerhed og kvalitet, som gælder for Nokia-batterier. Hvis man anvender batterier med et andet kvalitetsniveau, kan man risikere problemer. Den sikreste løsning er at anvende originalt Nokia-udstyr, som købes hos en autoriseret forhandler,« siger Juha Murtopuro, direktør for Mobile Enhancements Business Unit hos Nokia Mobile Phones.

Nokia vil nu forstærke samarbejdet med lokale toldmyndigheder og tilbyde undervisning i, hvordan man kan kende forskel på ægte og forfalskede produkter.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration